W Janowie Podlaskim trwa Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP, podczas którego Jerzy Szwaj Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, oficjalnie zainaugurował prezydencję Województwa Lubelskiego nad powyższym gremium. Posiedzenie podzielono na dwa moduły tematyczne.
Pierwszy panel spotkania poświęcony został w szczególności o wyzwaniom, z którymi mierzą się samorządy w związku z realizacją przyjętego przez Radę Ministrów w lipcu 2009 roku rządowego Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032. Delegaci zaniepokojeni stanem jego realizacji jednogłośnie przyjęli stanowisko w sprawie zagrożenia pełnej realizacji „Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.
Czytamy w nim m.in., iż:
„Pomimo dotychczasowego zaangażowania w realizację „Programu…” jednostek samorządowych wszystkich szczebli, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jego wojewódzkich odpowiedników oraz samych mieszkańców, osiągnięcie zaplanowanych w „Programie…” efektów stoi pod znakiem zapytania. Przyczyny takiego stanu rzeczy mają charakter zarówno formalno-prawny, jak i finansowy.
Po pierwsze, wykonanie „Programu…” utrudnia znaczne rozproszenie obowiązków, zadań
i kompetencji przypisywanych różnym podmiotom w różnych aktach prawnych.
Po drugie, zapisy dokumentu, z racji jego charakteru, nie mają mocy obowiązującej w stosunku do podmiotów go realizujących, co poważnie ogranicza ich zainteresowanie partycypacją
w „Programie…”.
Po trzecie, ilość środków finansowych z różnych źródeł, w tym i unijnych, będących w dyspozycji podmiotów realizujących „Program…”, jest stanowczo niewystarczająca. Szczególnie dotyczy to środków z przeznaczeniem na wsparcie gospodarstw domowych o niskich dochodach, których nie stać na wymianę pokrycia dachowego.
Mając powyższe na uwadze, Konwent Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej postuluje znaczące przyspieszenie prac legislacyjnych nad ustawą o azbeście, która
w sposób jednoznaczny określi kompetencje poszczególnych organów administracji publicznej
w zakresie usuwania azbestu oraz określi sposób i źródła finansowania celów zawartych
w „Programie Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.”
Stanowisko zostanie przekazane Pani Elżbiecie Witek, Marszałek Sejmu RP, Panu Mateuszowi Morawieckiemu, Prezesowi Rady Ministrów oraz Zgromadzeniu Ogólnemu Związku Województw RP.
W panelu udział wzięli:
Izabela Drelich-Sikorska z Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej w Ministerstwie Rozwoju
i Technologii z prezentacją pt. „Stan realizacji Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.
Janusz Bodziacki, Dyrektor Departamentu Środowiska i Zasobów Naturalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego – „Województwo Lubelskie w realizacji Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”.
Swoją prezentację pt. „Finansowanie kolei regionalnej jako istotny czynnik rozwoju gospodarczego w regionach” przedstawił także Artur Martyniuk, Prezes Zarządu POLREGIO S.A. Podkreślił w niej, że kolej regionalna, w tym także POLREGIO jako największy przewoźnik spełnia de facto rolę III filaru usług publicznych obok służby zdrowia i edukacji. Z racji swojej misji, do której została powołana, kolej regionalna bezpośrednio wpływa na gospodarczy i społeczny poziom rozwoju regionów oraz eliminuje wykluczenie komunikacyjne na ich terenach, dlatego też tak ważne jest dalsze jej rozwijanie.
Drugi panel spotkania poświęcono sprawozdaniu Prezesa Zarządu z działalności Zarządu Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej i z wykonania budżetu za 2021 rok, przedstawionemu przez Jakuba Mielczarka, Dyrektora Biura Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Uczestnicy przyjęli także ostateczną wersję regulaminu Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Autorską prezentację na temat sugerowanych kierunków zmian funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce przedstawił zgromadzonym Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Jan Kawulok.
Posiedzenie Konwentu Przewodniczących Sejmików Województw RP w centrum konferencyjno-wypoczynkowym Zamek Janów Podlaski zakończyło się symbolicznym przekazaniem przez przewodniczącego Jerzego Szwaja prezydencji w Konwencie na pierwsze półrocze 2023 roku Województwu Wielkopolskiemu. Życząc powodzenia następcom, Jerzy Szwaj wręczył Małgorzacie Waszak – Klepce, Przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, prezent w postaci obrazu przedstawiającego Konia Arabskiego ze stadniny w Janowie Podlaskim.