Udany weekend w Regionie Lubelskim to nie tylko niedzielny wypad do ulubionego przez mieszkańców stołecznej aglomeracji Kazimierza Dolnego, bo tuż obok czekają na odkrycie kuszące tajemnicą lessowe wąwozy, zielony uzdrowiskowy Nałęczów, czy lubelskie Powiśle, słynące z jabłoniowych sadów, upraw malin i truskawek, chmielników, czy coraz popularniejszych winnic (najnowsza, nawiązująca do winiarskich tradycji z epoki jagiellońskiej, zakładana jest na wysokim zboczu przy zamku w Janowcu).

Setki tysięcy turystów odwiedzających corocznie Kazimierz Dolny ceni sobie liczne zabytki miasteczka, w tym średniowieczny zamek i basztę oraz renesansowe kościoły, kamienice i spichlerze doskonale wpisane w panoramę Małopolskiego Przełomu Wisły. Dzięki znakomitej harmonii naturalnych walorów krajobrazowych i architektury Kazimierz już od ponad wieku jest najpopularniejszym ośrodkiem turystycznym regionu i ulubionym miejscem plenerów malarzy, fotografików, filmowców. A tuż obok, na drugim brzegu rzeki, czeka na odkrycie Janowiec z potężnym zamczyskiem Firlejów i Lubomirskich.

Niemniej popularne są inne miejscowości lubelskiego trójkąta turystycznego – Puławy i Nałęczów. Pierwsze z miast znane jest z Osady Pałacowej Czartoryskich, położonej w parku krajobrazowym z pałacami i innymi budowlami ogrodowymi w stylu antyku, orientu i neogotyku. To tu księżna Izabela Czartoryska zakładała 220 lat temu pierwsze polskie muzeum, którego spadkobiercą jest działające w pałacu Muzeum Czartoryskich, prezentujące m.in. muzealia ze słynnej krakowskiej kolekcji.

Pasjonaci wodnej rekreacji mogą korzystać z nadwiślańskiej mariny z campingiem. Ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i turystów jest też nadrzeczny bulwar spacerowy z wieżą widokową.

Symbolem wypoczynku i relaksu w bliskim kontakcie z naturą jest Nałęczów. W mieście – ogrodzie, położonym wśród zielonych lessowych wąwozów, od blisko 200 lat działa uzdrowisko, słynące z doskonałych wód mineralnych i nowoczesnych basenowych centrów rekreacji i hydroterapii. Centrum uzdrowiska jest rozległy Park Zdrojowy z Pałacem Małachowskich, Sanatorium Książę Józef, Starymi Łazienkami i innymi obiektami. Nałęczów wyróżnia też wiele zabytkowych willi w typie tatrzańskich i alpejskich domów zdrojowych, które kryją ślady pobytu wybitnych kuracjuszy i gości. Najdłużej związani byli z miasteczkiem Bolesław Prus i Stefan Żeromski, których upamiętniają nie tylko pomniki, ale także popularne muzea literackie.