Wydarzenia z ubiegłego i bieżącego roku spowodowały duże ograniczenia w ruchu, również turystycznym na granicy wschodniej. Warto jednak zaznaczyć, że przygraniczne tereny, a szczególnie dolina rzeki Bug, stały się w ostatnich latach bardzo modnym kierunkiem wypraw dla turystów lubiących nowe wyzwania i odkrywanie nieznanych dotąd miejsc i klimatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się na przykład spływy kajakowe na granicznej rzece, połączone z programem zwiedzania nadbużańskich sanktuariów, m.in. prawosławnego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, bazyliki maryjnej w Kodniu i unickiej cerkwi w Kostomłotach.
Przygraniczne obszary z każdym rokiem przyciągają więcej turystów także za sprawą bardzo popularnego Wschodniego Szlaku Rowerowego GREEN VELO, który w regionie lubelskim na długim odcinku wiedzie Doliną Bugu przez wiele atrakcyjnych miejsc, jak wspomniane Kodeń, Jabłeczna, Kostomłoty, ale także przez: Janów Podlaski ze słynną stadniną koni arabskich, Pratulin z martyrium unitów podlaskich, Terespol z fortami dawnej twierdzy brzeskiej, czy Włodawę – miasto trzech kultur i religii (katolickiej, prawosławnej i żydowskiej).
Janów Podlaski, nadbużańska miejscowość słynąca ze stadniny koni arabskich, zaskakuje każdego turystę niesamowitą historią pogranicza i egzotyczną, nieskażoną przyrodą. Nic więc dziwnego, że poza koneserami koni, przyjeżdżają tu amatorzy aktywnej turystyki, nastawieni na odkrywanie nieznanych miejsc i klimatów, jakie znajdą w dzikiej dolinie Bugu.
Janów Podlaski stanowi centrum Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”, obejmującego część lewobrzeżnej doliny rzeki o długości ok. 65 km, od ujścia Krzny w Neplach (w woj. lubelskim) do ujścia Tocznej w Drażniewie (w woj. mazowieckim). Meandrujący Bug tworzy otwarte i zamknięte starorzecza, rozległe terasy zalewowe porośnięte bujnymi szuwarami i łąkami oraz olsami i łęgami wierzbowo-topolowymi, z którymi sąsiadują, zajmujące wydmowe stanowiska, łęgi dębowe. W sumie na terenie parku rośnie ponad 760 gatunków roślin naczyniowych, z których co piąty jest gatunkiem rzadkim lub chronionym, a świat fauny zdominowały ptaki – przyrodnicy udokumentowali gniazdowanie aż 141 gatunków, w tym tak rzadkich, jak sieweczki – obrożna i rzeczna. Spacerujący po parku mogą też liczyć na spotkanie z innymi osobliwymi mieszkańcami nadrzecznych terenów, np. z żółwiem błotnym (w lubelskim, szczególnie w położonych nieco dalej na południe nadbużańskich Lasach Sobiborskich, znajduje się największa krajowa populacja tych gadów; dla ich ochrony utworzono kilka rezerwatów, w tym „Żółwiowe Błota”.).
Turyści odwiedzający Janów Podlaski mogą wybrać się na pasjonujący przyrodniczy spacer, korzystając ze ścieżki „Nadbużańskie Łęgi”. Park Krajobrazowy „Podlaski Przełom Bugu” udostępnił też niemniej ciekawe ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne: „Kalinik” koło Bubla Starego (wiodąca m.in. nad starorzecza zwane bużyskami oraz do przeprawy promowej koło wsi Gnojno, położonej na wysokiej skarpie, będącej bardzo popularnym punktem widokowym na meandrujący Bug) oraz „Szwajcaria Podlaska” koło Nepli (gdzie można spacerować po piaszczystych wydmach tworzących wysoki brzeg Bugu, płynącego tu malowniczymi zakolami).
Warto zaznaczyć, że niesamowite walory krajobrazowe i przyrodnicze, ale także turystyczny potencjał odkryli przed kilkunastu laty miłośnicy turystyki wodnej z Flandrii Zachodniej, którzy wspólnie z kilkom partnerami z regionu lubelskiego opracowali i oznakowali pierwszy w regionie szlak kajakowy Bug-Krzna, o długości 150 km. Dziś na odcinku Bugu pomiędzy Włodawą a Janowem Podlaskim regularnie organizowane są spływy kajakowe, połączone z programem zwiedzania nadbużańskich sanktuariów: prawosławnego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, bazyliki maryjnej w Kodniu, neounickiej cerkwi w Kostomłotach, sanktuarium unickiego w Pratulinie, ale także świątyń różnych wyznań we Włodawie i Sławatyczach, dawnego unickiego zespołu parafialnego w Hannie czy kościoła kolegiackiego w Janowie Podlaskim. Wyjątkowość tego nadbużańskiego obszaru potwierdza fakt, że „Wielokulturowy Nurt Bugu” został kilka lat temu wyróżniony przez Komisję Europejską tytułem EDEN Polska – Najlepsze Destynacje Turystyczne.
Dolina Bugu to także tereny coraz chętniej odwiedzane przez rowerzystów. Wzdłuż granicznej rzeki wiedzie najdłuższy w regionie rowerowy szlak z Janowa Podlaskiego przez Włodawę do Hrubieszowa (288 km), który niemal w połowie pokrywa się ze Wschodnim Szlakiem Rowerowym Green Velo, łączącym pięć województw Polski Wschodniej. W lubelskim Green Velo prowadzi od przeprawy promowej na Bugu w Gnojnie, przez nadbużańską dolinę, m.in. Janów Podlaski i stadninę koni w Wygodzie, Terespol z okolicznymi fortami twierdzy brzeskiej oraz wspomniane już miejsca kultu w Pratulinie, Kostomłotach, Kodniu, Jabłecznej, a także w Sławatyczach i Włodawie, znanej z corocznego Festiwalu Trzech Kultur.
Stadnina koni w Janowie Podlaskim (a właściwie w oddalonej o 2 km Wygodzie) jest najmłodszym w regionie Pomnikiem Historii RP. Ten prestiżowy tytuł, nadany w 2017 r., podkreśla wagę miejsca i zabytkowy charakter całego zespołu najstarszej na ziemiach polskich hodowli koni czystej krwi. Janowską stadninę założył w 1817 roku rząd Królestwa Polskiego, a pierwszym dyrektorem został hrabia Aleksander Potocki, który wyszukiwał najpiękniejsze zwierzęta w hodowlach wielkiego carskiego imperium oraz w krajach Bliskiego Wschodu. W latach 40. XIX wieku warszawski architekt Henryk Marconi zaprojektował dwie stajnie – Zegarową i Cugową, a na przełomie stuleci powstały kolejne, tworząc zabytkowy zespół budynków, położony w parkowym otoczeniu z cennym starodrzewem. Stadnina organizuje corocznie latem pokazy i aukcje koni czystej krwi arabskiej z polskich hodowli państwowych i prywatnych.
Wielką historią może poszczyć się też sam Janów Podlaski, w przeszłości zwany Janowem Biskupim, który był siedzibą biskupów dwóch diecezji – łuckiej, a następnie podlaskiej. W pięknie odrestaurowanym kościele kolegiackim pw. Trójcy Świętej z poł. XVIII w. zachował się sarkofag ostatniego biskupa łuckiego, znanego historyka i literata ks. Adama Naruszewicza. Nieopodal kościelnego zespołu, na skraju parku zamkowego, można odnaleźć kamienną grotę – ulubione miejsce rozmyślań księdza Naruszewicza. Nie zachował się główny budynek historycznego zamku biskupiego z XV w., zniszczonego w czasie potopu szwedzkiego i odbudowanego tylko w części w latach 1770-80. Jego miejsce oraz dwie podniesione z ruin zamkowe oficyny zajmuje Hotel Zamek.
O bogatej przeszłości Janowa, w którym biskup łucki Jan Łosowicz już w 1465 roku lokował miasto, świadczy dziś rozległy rynek z pierzejami niskich, w części drewnianych domów kupieckich (wśród nich jest Dom Ryttów z końca XVIII w., znany z galerii obrazów o tematyce konnej i jeździeckiej; W Janowie i pobliskiej stadninie organizowane są od lat plenery malarskie i fotograficzne). Na rynku zachowały się dwa ciekawe obiekty z okresu dwudziestolecia międzywojennego XX w. – murowane kramy oraz stacja paliwowa z ręcznymi dystrybutorami. Najbardziej okazały budynkiem przy rynku jest wspomniany kościół kolegiacki, a obok niego wysoka wieża-dzwonnica oraz dawny zespół budynków seminaryjnych, zajmowany dzisiaj przez szkoły. Po przeciwnej stronie rynku wznosi się jeszcze jeden janowski kościół – podominikański pw. św. Jana Chrzciciela, który w II poł. XIX w. zamieniono na cerkiew prawosławną. Z tego okresu pochodzi okazała brama-dzwonnica. Interesującym miejscem jest też, położony na zachodnim przedmieściu Janowa, skansen – pensjonat „Uroczysko Zaborek”, w którym na pow. 50 ha znajduje się wiele zabytkowych obiektów drewnianej architektury.